Swojski, rustykalny styl

W dwudziestym pierwszym wieku wiele osób pragnie wyciszenia, spokoju i dlatego szuka możliwości poczucia klimatu z dawnych lat. W tym celu, by uzyskać taki stan ducha ludzie aranżują swój dom w dawnym stylu. Sposobem na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji z minionych lat jest urządzenie domu w stylu rustykalnym.

Jest to dawny, wiejski styl. Cechuje go prostota, surowość i minimalizm. Co nie znaczy, że jest on prymitywny i niemiły. Jest wprost przeciwnie, gdyż aranżacja w stylu rustykalnym wprowadza do wnętrza domu wiele ciepła, uroku i przytulności. Styl rustykalny nawiązuje do dworku lub zamożnej wiejskiej chaty, a nie jest prymitywną chałupą. Wnętrze domu jest proste. Wyposażone w drewniane meble, w belki stropowe, drewniane podłogi.

Drewniane elementy wprowadzają sielski klimat i nadają wnętrzu ciepłego i niepowtarzalnego charakteru. Gdyż drewno samo w sobie jest ciepłym, naturalnym budulcem bliskim człowiekowi. Drewniane elementy mogą być pomalowane w taki sposób, by nie nie zakrywały naturalnej barwy drewna. A więc najlepiej bezbarwnym lakierem lub bejcą.

Duże znaczenie w aranżacji domu w stylu rustykalnym mają dodatki. Mogą być wykonane z żelaza, żeliwa, kamienia, miedzi. Do tego ściany pomalowane na pastelowe kolory lub na biało. Podłogi wyłożone deskami lub kamieniem. Można także zastosować płytki, a najlepiej o cieniowanych kolorach i nieregularnych brzegach.W rustykalnych wnętrzach nieodzowny jest piec kaflowy. Może to być również obudowany kamieniem kominek. Wokół niego ceramiczne naczynia, wiklinowe kosze. Na łóżku drewnianym kolorowe narzuty i poduszki, bibeloty, obrazy Wszystko razem sprawi, że wnętrze rustykalnego domu nabierze niepowtarzalnego klimatu.

obraz

Jeśli chodzi o dekorację to można postawić na obrazy, najlepiej niewielkie. Dobrze dobrany obraz z wydruku będzie uzupełniał aranżację i nie będzie narzucał swojego stylu. Wnętrze zachowa swój rustykalny charakter, a obraz doda trochę koloru.