Lubuskie zabytki „po drodze”

Lubuskie obfituje w zabytki, ale większość podróżujących przez województwo nie ma szans na ich odwiedzenia. Tereny województwa przecina droga S3 i autostrada A2 i nikomu nie chce się zjeżdżać z tak dobrej drogi, żeby zwiedzać zabytki. Wszyscy się gdzieś spieszą. Tymczasem w podróży potrzebny jest postój, a ten można zrobić zjeżdżając z autostrady lub drogi ekspresowej w ciekawe okolice.

Lubniewickie pałace są dwa i znane są pod nazwami stary zamek i nowy zamek (zobacz – https://discover.pl/palac-w-lubniewicach/ ). Po prostu kiedy stary pałac przestał wystarczać właścicielom, ci zbudowali nowy, bardziej okazały. Pierwszy pałac powstał na początku XIX wieku i pomimo rozbudowy w drugiej połowie stulecia, nie był już na tyle okazały i prestiżowy. Na początku XX wieku zbudowano więc nowy. Pałace zachowały się w dobrym stanie, ale w tej chwili nie są ani remontowane, ani użytkowane. Nie można ich również zwiedzać. W Lubniewicach nie zapominajmy o Parku Miłości im. Michaliny Wisłockiej. Lubniewice leża nieco dalej od trasy szybkiego ruchu, ale warto je zobaczyć. To także miejscowość wypoczynkowa z pięknymi jeziorami.

Zamek w Łagowie również wymaga zjechania z trasy, z autostrady A2 niewiele, nieco więcej z drogi S3 (zięcej – https://discover.pl/zamek-joannitow-w-lagowie/ ). Zamek ten od 1350 roku budowali Joannici jako siedzibę swojej komandorii. Początkowo zamek powstał w minimalnej formie, a więc budynek mieszkalny wpisany w mury, stosunkowo niska wieża i brama. Przez lata, a trwało to 2 wieki zamek rozbudowano do obecnej postaci, okalając go murami zewnętrznymi. Obecnie zamek to cztery budynki z wewnętrznym dziedzińcem, wysoką wieżą i basztą bramną. Łagów to także miejscowość turystyczna z lasami i jeziorami. A z zabytków jest tam kościół z XVIII wieku, 2 stare bramy miejskie i ceglany wiadukt kolejowy.

Nieco bliżej trasy leży stare opactwo cystersów w Gościkowie Paradyżu. Cystersi gospodarowali w nim od połowy XIII wieku, systematycznie powiększając majątek, budując piękny kościół i zabudowania klasztorne opactwa. Z pewnymi perturbacjami rozwój opactwa trwał aż do XVIII wieku i zakończył się w momencie kasaty zakonów w początkach XIX wieku. Obecnie można podziwiać pięknie odrestaurowane budynki klasztorne i kościół. Równie blisko trasy leży Międzyrzecz, a w nim ruiny zamku Kazimierza Wielkiego. Zamek zbudowano w połowie XIV wieku i rozbudowywano aż do XVI wieku. Była to ważna warownia na zachodnich granicach państwa. Nadwyrężony w czasie potopu szwedzkiego zamek już nie został skutecznie odbudowany i od XVIII wieku jest w ruinie.

W południowej części województwa położony jest zamek Carolath w Siedlisku. Zamek zaczęto budować pod koniec XVI wieku, a niespełna dwadzieścia lat później zbudowano również fortyfikacje bastionowe, a później zamkową kaplicę. Zamek rozbudowywano aż do XVIII wieku, a przebudowywano nieustannie do końca XIX wieku. Było to duże założenie z dwoma dziedzińcami. Niestety zamek został spalony w kwietniu 1945 roku przez wojska radzieckie i jest w ruinie. W zasadzie nie można go zwiedzać, ale jest otwarty zawsze na Święto Bzów.

Jeśli ktoś chce wiedzieć więcej o lubuskich zabytkach, informacje znajdzie w internecie. Planując podróż warto zjechać z trasy i zobaczyć coś ciekawego.